Ocena wpływu organizacji potoków ruchu i stosowanych rozwiązań w transporcie drogowym na jakość powietrza atmosferycznego w obszarach miejskich oraz symulacja propagacji toksycznych gazów w wyniku nagłych uwolnień podczas zdarzeń drogowych. Przeprowadzanie pomiarów warunków panujących na nawierzchni drogi, potoków ruchu, struktury rodzajowej ruchu. Bilansowanie emisji spalin dla ruchu drogowego i symulacje procesów propagacji zanieczyszczeń pochodzenia motoryzacyjnego w powietrzu.
W ostatnich pięciu latach członkowie zespołu realizowali szereg prac B+R zwieńczonych opracowaniem:
Wybrane publikacje:
DOI: 10.1016/j.scitotenv.2013.11.130
DOI: 10.1016/j.trd.2015.12.001
DOI: 10.1016/j.scitotenv.2020.138718
DOI: 10.1016/j.trd.2019.10.019
DOI: 10.3390/en14238028
W obszarze badań indywidualnych i zespołowych podejmowanych w zakresie krytycznych badań podstawowych w pedagogice znajdują się takie zagadnienia, jak: historia i historiozofia pedagogiki wraz jej metodologią, recepcja myśli pedagogicznej – polskiej i światowej – w szerokim spektrum temporalnym, badania pogranicza pedagogiki, filozofii i językoznawstwa, podmiotowość człowieka w kulturze i oblicza ponowoczesnej edukacji, a w szczególności miejsce człowieka jako podmiotu w pluralistycznej kulturze w sytuacji regionalnych i globalnych procesów społecznych i wielokulturowości; aksjologiczne i antropologiczne podstawy pedagogiki, komparatystyka pedagogiczna, jedność teorii i praktyki pedagogicznej, krytyczna teoria szkoły, problemy transformacji przestrzeni edukacyjnej, związki edukacji z państwem i innymi instytucjami uczestniczącymi w procesie edukacji, filozoficzne podstawy pedeutologii.
Badania z zakresu cyberbezpieczeństwo
Przetwarzanie i analiza danych:
Wykorzystanie technologii dostępowych w sieciach komunikacyjnych bezprzewodowych oraz różnego rodzaju fal do transportu informacji i jej przetwarzania (fale: dźwiękowe, elektryczne, radiowe, z zakresu podczerwieni)
W latach 2011-2022, kadra naukowa związana ze wskazanym obszarem wydała ponad 500 publikacji naukowych.
W ciągu lat 2015-2021, przez zespół katedralny był rozwijany kierunek analizy systemowej modeli układów cyber-fizycznych, w tym dynamiki populacyjnej na podstawie badań ilościowych oraz jakościowych złożonych układów przestrzenno-czasowych, w tym systemów nieliniowych, z opóźnieniem czasowym, układów kratkowych, układów na skalach czasowych.
Prowadzona badania dotyczyły stabilności, czułości, sterowania, zachowania chaotycznego, identyfikacji parametrów układów na podstawie wysokowydajnych obliczeń i dużych zbiorów danych, analizy obrazów linii papilarnych.
Wdrożenia uzyskanych rezultatów ujmują procesy medyczne i biologiczne, w tym prognozowanie epidemiologiczne, projektowanie cyberfizycznych układów biosensorowych, organizację służby zdrowia oraz zagadnienia uczenia maszynowego, w tym rekurencyjne sieci neuronowe, podejmowanie decyzji w warunkach niepewności, opracowanie nowego typu bezprzewodowej sieci hybrydowych czujników do monitorowania ruchu pojazdów i pieszych wraz z algorytmami transmisji danych i lokalizacji obiektów.
Patenty:
Wzorcowania i pomiary długości i kąta, wzorcowanie i pomiary przestrzennych obiektów wzorcowych, wzorcowanie: płyt pomiarowych, współrzędnościowych maszyn pomiarowych, współrzędnościowych ramion pomiarowych, współrzędnościowych systemów pomiarowych wyposażonych w głowice optyczne mierzące odległość.
Akredytowane Laboratorium Wzorcujące AP138.
Udział w projektach międzynarodowych:
Nowe technologie:
Opracowano nową metodę szacowania niepewności pomiarów współrzędnościowych. Podstawy nowej metody polegające na przyjęciu jako czynników wejściowych do modelu pomiaru współrzędnościowego różnic współrzędnych punktów przedmiotu przedstawiono w monografii W. Jakubca „Analityczne wyznaczanie niepewności pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej”. Rozwinięcie metody polegające na ograniczeniu potrzebnych danych do wzoru na MPE i wyników wzorcowania CMM przedstawiono w monografii dr. hab. inż. W. Płowuchy „Wyznaczanie niepewności pomiarów współrzędnościowych metodą analizy wrażliwości”. Opracowany na tej podstawie projekt nowego arkusza normy ISO 15530 jest jednym z ważniejszych wyników projektu JRP 17NRM03 „Standards for the evaluation of the uncertainty of coordinate measurements in industry”.
Pracownicy laboratorium to wysokokwalifikowana kadra w skład której wchodzą, biochemicy, analitycy medyczni, mikrobiolodzy, kardiolodzy, ginekolodzy, perinatolodzy, neonatolodzy, neurochirurdzy, chirurdzy. Posiadają duży dorobek naukowy, odbywali zagraniczne staże naukowe a także byli wielokrotnie nagradzani nagrodami naukowymi. Badania w zakresie odpowiedzi naczyń krwionośnych na czynniki naczynioskurczowe i naczynionrozkurczowe są przedmiotem zainteresowania firm farmaceutycznych. Wyniki badań nad skórą oparzoną zostały objęte dwoma patentami.
Podstawowym celem działalności centrum jest promowanie istotnych z punktu widzenia dynamicznych przemian społecznych i ekonomicznych kompetencji rozwijających postawy przedsiębiorcze zarówno wśród społeczności akademickiej, jak i otoczenia gospodarczego. Działalność centrum ma odpowiadać na potrzebę realizowania badań i innowacji, które zwiększają wiedzę na temat warunków i ograniczeń związanych z kształtowaniem i stymulowaniem aktywności biznesowej. Centrum, czerpiąc z potencjału naukowego i organizacyjnego pracowników Akademii Techniczno-Humanistycznej, ma ściśle uczestniczyć w transferze wiedzy i popularyzacji innowacyjnych sposobów myślenia i wprowadzania rozwiązań, które odpowiadały będą na liczne wyzwania w tym zakresie.
Projektowane centrum kompetencji, w oparciu o posiadane możliwości, będzie w stanie kompleksowo obsłużyć między innymi następujące procesy badawcze i rozwojowe związane z kreowaniem i stymulacją przedsiębiorczości:
Oprogramowanie IBM SPSS Statistics/PS IMAGO PRO – służące do realizacji zadań z zakresu statystycznej analizy danych, raportowania, automatycznego przetwarzania danych i tzw. Business intelligence.
Oprogramowanie IBM SPSS Amos – oprogramowanie służące do modelowania równań strukturalnych, które pomaga w prowadzeniu badań i opracowywaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Publikacje:
Projekty:
Zespół specjalistów z Wydziału Zarządzania i Transportu oferuje usługi badawcze i konsultingowe z zakresu zaangażowania i doświadczeń klientów. Dotyczy to w szczególności badań naukowych obejmujących:
Oprogramowanie (PS IMAGO PRO Academic) do wykonywania analiza niezbędnych w codziennej pracy analityka (IBM SPSS Statistics Base), oprogramowanie do modelowania równań strukturalnych (AMOS), które pomaga w prowadzeniu badań i opracowaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Publikacje w czasopismach naukowych:
Projekty:
Centrum jest w stanie obsłużyć następujące procesy badawcze:
Prowdzenie procesów badawczych z zakresu społecznej odpowiedzialności różnych kategorii organizacji, służących ulepszeniu stosowanych narzędzi oraz wdrażania zmian w praktykach przedsiębiorstw.
Prowadzenie procesów badawczych z zakresu oceny wybranych strategii społecznej odpowiedzialności w krajowym i międzynarodowym ujęciu porównawczym, z położeniem nacisku na korelację między implementowanymi narzędziami społecznej odpowiedzialności a wzrostem poziomu innowacyjności i konkurencyjności organizacji w badanych sektorach gospodarczych.
Prowadzenie procesów badawczych, których wyniki udowadniają istotne znaczenie wewnętrznej strony społecznej odpowiedzialności organizacji. Głównym zakresem badań jest ustalenie zestawu wskaźników, które stanowią podstawę w budowaniu stałego i konstruktywnego dialogu z pracownikami – społecznie odpowiedzialnymi nie tylko za organizację, ale także za społeczności lokalne, w których żyją.
Prowadzenie procesów badawczych w zakresie instrumentów pomiaru społecznej odpowiedzialności z uwzględnieniem roli m. in. benchmarkingu, certyfikacji i sprawozdawczości, a także innowacyjnych narzędzi integrujących społecznie odpowiedzialne zarządzanie, takich jak compliance, któremu towarzyszą procesy rozwoju kapitału intelektualnego organizacji.
Prowadzenie procesów badawczych w zakresie kreowania świadomości społecznej dotyczącej społecznie odpowiedzialnego zarządzania oraz kształcenia przyszłych i obecnych kadr menadżerskich. Doświadczenia badawcze i towarzysząca im współpraca z przedsiębiorstwami umożliwiają prowadzenie badań w kierunku budowy platformy dialogu i kooperacji gospodarki i środowiska akademickiego.
Oprogramowanie IBM SPSS Statistics/PS IMAGO PRO – zintegrowane oprogramowanie służące do realizacji zadań z zakresu statystycznej analizy danych, raportowania, automatycznego przetwarzania danych i tzw. Business Intelligence.
Oprogramowanie IBM SPSS Amos – oprogramowanie służące do modelowania równań strukturalnych, które pomaga w prowadzeniu badań i opracowywaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Publikacje:
Współpraca z organizacjami gospodarczymi i społecznymi:
Przedmiotem badań Zespołu jest diagnoza jakości życia osób w fazie starości. Próba prezentacji i analizy dylematów życia seniorów we współczesnym środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska lokalnego. W centrum zainteresowania Zespołu jest również diagnoza problemów społecznych osób starszych przedstawiona na podstawie ich subiektywnych opinii oraz relacje międzygeneracyjne.
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.