Podstawowym celem działalności centrum jest promowanie istotnych z punktu widzenia dynamicznych przemian społecznych i ekonomicznych kompetencji rozwijających postawy przedsiębiorcze zarówno wśród społeczności akademickiej, jak i otoczenia gospodarczego. Działalność centrum ma odpowiadać na potrzebę realizowania badań i innowacji, które zwiększają wiedzę na temat warunków i ograniczeń związanych z kształtowaniem i stymulowaniem aktywności biznesowej. Centrum, czerpiąc z potencjału naukowego i organizacyjnego pracowników Akademii Techniczno-Humanistycznej, ma ściśle uczestniczyć w transferze wiedzy i popularyzacji innowacyjnych sposobów myślenia i wprowadzania rozwiązań, które odpowiadały będą na liczne wyzwania w tym zakresie.
Projektowane centrum kompetencji, w oparciu o posiadane możliwości, będzie w stanie kompleksowo obsłużyć między innymi następujące procesy badawcze i rozwojowe związane z kreowaniem i stymulacją przedsiębiorczości:
Publikacje:
Projekty:
Oprogramowanie IBM SPSS Statistics/PS IMAGO PRO – służące do realizacji zadań z zakresu statystycznej analizy danych, raportowania, automatycznego przetwarzania danych i tzw. Business intelligence.
Oprogramowanie IBM SPSS Amos – oprogramowanie służące do modelowania równań strukturalnych, które pomaga w prowadzeniu badań i opracowywaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Zespół specjalistów z Wydziału Zarządzania i Transportu oferuje usługi badawcze i konsultingowe z zakresu zaangażowania i doświadczeń klientów. Dotyczy to w szczególności badań naukowych obejmujących:
Publikacje w czasopismach naukowych:
Projekty:
Oprogramowanie (PS IMAGO PRO Academic) do wykonywania analiza niezbędnych w codziennej pracy analityka (IBM SPSS Statistics Base), oprogramowanie do modelowania równań strukturalnych (AMOS), które pomaga w prowadzeniu badań i opracowaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Centrum jest w stanie obsłużyć następujące procesy badawcze:
Prowdzenie procesów badawczych z zakresu społecznej odpowiedzialności różnych kategorii organizacji, służących ulepszeniu stosowanych narzędzi oraz wdrażania zmian w praktykach przedsiębiorstw.
Prowadzenie procesów badawczych z zakresu oceny wybranych strategii społecznej odpowiedzialności w krajowym i międzynarodowym ujęciu porównawczym, z położeniem nacisku na korelację między implementowanymi narzędziami społecznej odpowiedzialności a wzrostem poziomu innowacyjności i konkurencyjności organizacji w badanych sektorach gospodarczych.
Prowadzenie procesów badawczych, których wyniki udowadniają istotne znaczenie wewnętrznej strony społecznej odpowiedzialności organizacji. Głównym zakresem badań jest ustalenie zestawu wskaźników, które stanowią podstawę w budowaniu stałego i konstruktywnego dialogu z pracownikami – społecznie odpowiedzialnymi nie tylko za organizację, ale także za społeczności lokalne, w których żyją.
Prowadzenie procesów badawczych w zakresie instrumentów pomiaru społecznej odpowiedzialności z uwzględnieniem roli m. in. benchmarkingu, certyfikacji i sprawozdawczości, a także innowacyjnych narzędzi integrujących społecznie odpowiedzialne zarządzanie, takich jak compliance, któremu towarzyszą procesy rozwoju kapitału intelektualnego organizacji.
Prowadzenie procesów badawczych w zakresie kreowania świadomości społecznej dotyczącej społecznie odpowiedzialnego zarządzania oraz kształcenia przyszłych i obecnych kadr menadżerskich. Doświadczenia badawcze i towarzysząca im współpraca z przedsiębiorstwami umożliwiają prowadzenie badań w kierunku budowy platformy dialogu i kooperacji gospodarki i środowiska akademickiego.
Publikacje:
Współpraca z organizacjami gospodarczymi i społecznymi:
Oprogramowanie IBM SPSS Statistics/PS IMAGO PRO – zintegrowane oprogramowanie służące do realizacji zadań z zakresu statystycznej analizy danych, raportowania, automatycznego przetwarzania danych i tzw. Business Intelligence.
Oprogramowanie IBM SPSS Amos – oprogramowanie służące do modelowania równań strukturalnych, które pomaga w prowadzeniu badań i opracowywaniu teorii dzięki rozszerzeniu standardowych metod analizy wielowymiarowej, w tym regresji, analizy czynnikowej, korelacji i analizy wariancji.
Zespół specjalistów z Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki oferuje usługi badawcze i konsultingowe z zakresie modelowania i analizy procesów wytwórczych struktur lekkich karoserii samochodowych elektrycznych. Dotyczy to w szczególności badań naukowych związanych z:
Publikacje:
Osiągnięcia:
Oprogramowanie do symulacji procesów tłoczenia na zimno i na gorąco: Autoform, PamStamp, oprogramowanie do symulacji procesów łączenia podzespołów karoserii : Sysweld, simufact welding, oprogramowanie do symulacji Ansys, Altair Hyperworks, MSC NAstran, Marc, Dytran, Abaqus, Roboty przemysłowe Kawasaki, oprogramowanie do opracowywania cyfrowych bliźniaków Tecnomatix, system MTS
Zespół specjalistów z Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki oferuje usługi badawcze i konsultingowe z zakresie odporności korozyjnej części maszyn i urządzeń wykonanych ze stopów żelaza. Dotyczy to w szczególności badań naukowych związanych z:
Współpracując z dużymi partnerami naukowymi i przemysłowymi z sukcesem zrealizowano szereg badań i projektów badawczych.
Oprzyrządowanie do badań właściwości mechanicznych i struktury nanoszonych powłok. Urządzenia do oceny stanu powierzchni powłok ochronnych. Piece do obróbki cieplnej materiałów bazowych i powłok cynkowych.
Zespół Badań Ekologii i Ochrony Przyrody Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oferuje efektywne usługi badawcze i doradcze w zakresie bioróżnorodności roślin naczyniowych, mchów i wątrobowców w różnych siedliskach: lasach, dolinach rzecznych, murawach kserotermicznych, siedliskach łąkowych, nowych ekosystemach stworzonych przez człowieka. Możemy również wnieść swoją wiedzę ekspercką na temat inwazyjnych roślin obcych w zakresie badania ich biologii oraz metod ich zwalczania oraz usuwania. Nasz zespół prowadzi badania w wielu aspektach botaniki terenowej j i ochrony przyrody. Współpracujemy z wieloma innymi instytutami badawczymi i partnerami akademickimi. Dołączyliśmy do kilku krajowych i międzynarodowych projektów unijnych dostarczając cennych danych.
Zespół badawczy Ekologii i Ochrony Przyrody Ekologii i Ochrony Przyrody był zaangażowany w realizację różnych projektów, m.in. sporządzenia czerwonej listy mchów w Europie oraz projektu finansowanego przez rząd i UE: Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych z działaniami pilotażowymi i edukacją społeczną. Prawo UE zobowiązuje kraje członkowskie do działań naprawczych, tj. zapobiegania niepożądanym wpływom na bioróżnorodność, przeciwdziałania celowej i niezamierzonej introdukcji i rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych w UE oraz minimalizowania i łagodzenia tych oddziaływań. We współautorstwie z badaczami z innych instytucji, przeprowadzono analizę ryzyka wystąpienia lub inwazji obcych gatunków roślin w celu oceny ryzyka negatywnego wpływu inwazyjnych i potencjalnie inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Analizie poddano Quercus rubra, Impatiens parviflora, Acer negundo oraz gatunki obce nie występujące w Polsce: Microstegium vimineum i Persicaria perfoliata. W przypadku 10 gatunków przeanalizowano drogi niezamierzonego wprowadzenia lub rozprzestrzeniania się powodujące umożliwienie lub przyspieszenie inwazji. W przypadku Echinocystis lobata sporządzono plan działania na rzecz zwalczania. Analizy ryzyka i publikacje badawcze wykazały negatywny wpływ gatunków obcych (Q. rubra i dwa mchy Campylopus introflexus, Orthodonthium lineare) na usługi ekosystemowe i gospodarkę. Wszystkie te działania mają na celu wdrożenie strategii zapobiegania, kontroli i zwalczania obcych gatunków w Polsce. Z kolei Europejska Czerwona Lista Zagrożonych Gatunków Mchów wymienia źródła ich zagrożeń w celu podjęcia odpowiednich działań korygujących i zapobiegawczych.
Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z nowymi partnerami w następujących obszarach badawczych: zastosowanie biomasy w różnych obszarach gospodarki (w tym biomasa alg), etanol lignocelulozowy i biogaz z dedykowanych upraw i odpadów, produkcja kwasu bursztynowego, oczyszczanie kwasu bursztynowego, z odpadów, wstępne przetwarzanie biomasy lignocelulozowej, oczyszczanie i uzdatnienie pozostałości po tlenowych i beztlenowych procesach przeróbki, koncepcje biorafinerii.
Wykonywanie badań w ramach projektów międzynarodowych i krajowych. Wyniki poparte publikacjami w czasopismach:
HPLC, reaktory do kofermentacji, reaktory ciśnieniowe do przetwarzania biomasy, baza mikrobiologiczna, FTIR, spektrofotometry, analizatory C/N, analizator ChZT, wyposażone laboratorium mikrobiologiczne, wyposażone laboratorium analiz chemicznych, instalacje pilotażowe do wytwarzania biopaliw i bioproduktów, analizatory biogazu, stanowisko laboratoryjne do procesu fermentacji/fermentacji kwasu bursztynowego
Zespół specjalistów z Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki oferuje usługi badawcze i konsultingowe z zakresu analizy i doskonalenia procesów produkcyjnych. Dotyczy to w szczególności badań naukowych związanych z:
Oprogramowanie do modelowania i symulacji procesów produkcyjnych: MTS, ARENA, SIMIO, system wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, oprogramowanie do opracowywania cyfrowej fabryki: Delmia i Tecnomatix.
Oferujemy usługi badawczo-rozwojowe w zakresie:
Artykuły naukowe w czasopismach krajowych i zagranicznych:
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.