Baza laboratoryjna


Nazwa labaratorium: Laboratorium Inżynierii Wodnej (C 230)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałowej, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Jest to laboratorium o profilu naukowo-dydaktycznym. Prowadzone są w nim zajęcia i badania z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej. Wyposażone jest stanowisko komputerowe z programem Mike 11 do symulacji przepływów wody i analizy zjawisk powodziowych, młynek hydrometryczny, sondę pomiarową Logotronic i tachimetr.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Mikrobiologii (C 229)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Jest to laboratorium o profilu naukowo-dydaktycznym. Realizowane są w nim zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: Mikrobiologia, Mikrobiologia wody i ścieków, Toksykologia, Podstawy biologii, Biologia, Podstawy biologii i biochemii, Hydrobiologia i chemia wody, Podstawy hydrobiologii i chemii wody. Wyposażone jest w 15 indywidualnych miejsc pracy umożliwiających prawidłowe i zgodne z zasadami bhp wykonywanie ćwiczeń programowych. Do celów dydaktycznych oraz naukowo-badawczych laboratorium wyposażone jest w (1) pożywkarnię – służącą do przygotowywania podłoży, (2) zmywalnię do mycia szkła przed i po procesie sterylizacji, (3) izolatkę do posiewów i przesiewów bakterii wyposażoną w stanowisko do rozlewania podłoży mikrobiologicznych, (4) pomieszczenie do hodowli bioindykatorów wyposażone w akwaria, (5) stanowisko do podgrzewania prób i rozpuszczania agarów. W laboratorium wykonywane są analizy składu gatunkowego mikroorganizmów środowisk wodnych, procesy technologiczne z wykorzystaniem mikroorganizmów, analizy toksykologiczne z zastosowaniem bioindykatorów. Aparatura naukowo-badawcza: spektrofotometr Dr Lange Xion 500; luminostox Dr Lange; mikroskop Nikon z przystawką do obróbki komputerowej obrazu, cieplarki; szafa chłodnicza; łaźnie wodne; mikroskopy Motic z możliwością podłączenia kamery; wytrząsarka laboratoryjna; pompa perystaltyczna Cole Parmer i pompa ślimakowa.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Gleboznawczo-Geologiczne (C 222)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Jest to laboratorium o profilu naukowo-dydaktycznym. Badania prowadzone w laboratorium obejmują podstawowe analizy fizyko-chemiczne gleb oraz wody (tj.: badania dotyczące składu mechanicznego gleb metodą sitową i aerometryczną, analizy poziomów mineralnych profili glebowych o nienaruszonej strukturze, analizy wilgotności gleby metodą suszarkową, badania odczynu gleby i zawartości węglanu wapnia. Wykonane są stanowiska od analiz filtracji i podsiąku kapilarnego. W laboratorium prowadzone są badania spektrofotometryczne jakości wody, odcieków drenarskich itp.). Aparatura i sprzęt to: spektrofotometr UV-Vis HACH DR4000, zestawy sit glebowych, wytrząsarki mechaniczne, wagi analityczne, suszarki, przenośny wilgotnomierz glebowy Delta – T Theta Probe, zestaw świdrów ręcznych do gruntów niejednorodnych, zestaw do pobierania prób glebowych.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Hydrogeologiczne (C 218)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Jest to laboratorium o profilu naukowym.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Analiz Środowiska (C 203)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Laboratorium o profilu doświadczalno-analitycznym, wyposażone w chromatograf gazowy Hewlet Packard 6890 z systemem desorpcji termicznej i „purge and trap”, spektrofotometr FTIR Spectrum BXII, spektrofotometr absorpcji atomowej AAS, spektrofotometr UV-VIS HACH DR4000, aparat do oznaczania BZT, urządzenie do ekstrakcji BEHROTEST, urządzenie do ekstrakcji BEHROTEST, mineralizator Foss Tecator oraz w inną aparaturę, mierniki i sprzęt laboratoryjny do analiz fizyko-chemicznych prób środowiskowych z fazy ciekłej, stałej i gazowej.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Mikroskopowe (C 124)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Laboratorium o profilu naukowo-dydaktycznym. Jest zapleczem badawczym z zakresu biologii, ekologii, hydrobiologii i chemii wody. Wyposażone jest w 15 stanowisk mikroskopowych.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Monitoringu Środowiska (C 109)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Laboratorium o profilu naukowo-dydaktycznym. Prowadzone są w nim badania z zakresu chemii wody i hydrobiologii oraz analizy gleb, osadów rzecznych i zbiornikowych. Wyposażone jest w spektrofotometr UV-Vis HACH DR4000, mikroskopy laboratoryjne (np. NIKON ECLIP-SE E 200 F), mierniki pH (np. Inolab pH Level 2 WTW), konduktometr laboratoryjny (inolab Cond Level 2 WTW). Ponadto wyposażone jest w urządzenia naukowo-badawcze: dwa systemy termostatowanych złóż biologicznych do realizacji oczyszczania ścieków warunkach beztlenowych oraz beztlenowo-tlenowych, z układem pomp do ciągłego dozowania ścieków; system do mineralizacji kwasami, termostat.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Biologii Środowiska (C 112)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Laboratorium o charakterze naukowo-dydaktyczny. Laboratorium jest zapleczem do badań nad różnorodnością biologiczną obszarów naturalnych i antropogenicznie zmienionych, jak również synantropizacją układów przyrodniczych. Wyposażone jest w podstawowy sprzęt i pomoce dydaktyczne potrzebne do realizacji zajęć z grupy przedmiotów biologiczno-ekologicznych – 10 mikroskopów + osprzęt do mikroskopowania.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Technologii Wody i Ścieków (C 019)
Jednostka: Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska - Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska
Opis laboratorium:

Jest to laboratorium o profilu dydaktyczno-badawczym. Prowadzone są w nim zajęcia laboratoryjne z przedmiotów: Technologia wody i ścieków, Systemy oczyszczania ścieków, Metody kontroli wód i ścieków, Ekotechnologia ścieków, Ekotechnologia wody i ścieków. Wykonywane są prace dyplomowe (inżynierskie i magisterskie). Laboratorium wyposażone jest: w dwa piece muflowe; mineralizator mikrofalowy Minotavr-1 (do uwalnia badanej substancji z materii organicznej do roztworu wodnego), mierniki pH, wirówki, zestaw z mieszadłami mechanicznymi JLT6, wagi analityczne, suszarkę laboratoryjną, biurety automatyczne, spektrofotometr.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Systemów Informatycznych
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium Systemów Informatycznych – komputerowe laboratorium, w którym realizowane są zajęcia seminarium dyplomowego, technologii informacyjnej oraz informatyki i komputerowego wspomagania prac inżynierskich.

Przykłady oprogramowania i aparatury wykorzystywanej w zajęciach dydaktycznych w Katedrze Inżynierii Produkcji:

Oprogramowanie symulacyjne Arena, Flexim i Simio

Narzędzia wspomagające projektowanie systemów produkcyjnych, jakimi są linie produkcyjne, gniazda i stanowiska pracy, oraz do analizy zachodzących w nich procesów. Oprogramowanie symulacyjne łączy analizy przepływów materiałowych i informacyjnych procesów produkcyjnych z metodami optymalizacji, teorią prawdopodobieństwa i analizą statystyczną.

Oprogramowanie MTS-CNC ISO

System dydaktyczno-przemysłowy służący do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Oprogramowanie pozwala zdobywać techniczne kwalifikacje w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie od podstaw przez programowanie kompleksowej obróbki, aż po optymalizację programów. Oprogramowanie zawiera dwa podstawowe moduły: TopTurn do programowania i symulacji obróbki na tokarkach oraz TopMill do programowania i symulacji obróbki na frezarkach i centrach obróbkowych wieloosiowych. Umożliwia pisanie programów w trybie dialogowym lub interaktywnym w różnych językach programowania i symulację ich realizacji w widoku 2D oraz 3D.

REKORD.ERP

Komercyjne oprogramowanie klasy ERP, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi w obszarze zarządzania szeroko rozumianym procesem produkcyjnym.

CEIT.AGV

Bezobsługowy autonomiczny pojazd do transportu wewnętrznego poruszający się po zaprogramowanej trasie, z narzuconymi miejscami i czasami postoju. Pojazd może być wykorzystywany jako ciągnik lub można na nim zamontować paletę lub stół umożliwiający np. przemieszczanie przedmiotów pracy przez kolejne stanowiska montażowe.

System RFID

Stanowisko do testowania radiowej technologii identyfikacji przedmiotów pracy, materiałów, wyrobów wykorzystując sygnał radiowy. System składa się z terminalu z drukarką RFID, czytników oraz bramki logistycznej.

CEIT.TABLE

Komputer z ekranem dotykowym i oprogramowaniem wspomagającym optymalizację przepływów materiałowych. Za pomocą takiego systemu może zmieniać i testować różne koncepcje rozmieszczenia stanowisk pracy, dróg transportowych oraz miejsc i sposobu składowania części.

CEIT.VR i okulary AR

Aparatura wykorzystująca technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System CEIT.VR umożliwia stworzenie trójwymiarowego modelu hali produkcyjnej i jej wizualizację w okularach VR. Można w nim opracować i porównać kilka wariantów rozmieszczenia stanowisk, wykonania instalacji dostarczających różne media na stanowiska produkcyjne, rozmieszczenia dróg transportowych oraz miejsc składowania materiałów. Natomiast w okularach AR na rzeczywistym obrazie, np. obsługiwanej maszyny, można wyświetlić różne informacje związane np. z jej obsługą, wykonywaniem napraw i konserwacją. Można je również wykorzystać w kompletowaniu materiałów w magazynie.

Skaner FARO LS 880

Fazowy laserowy skaner 3D pozwalający na skanowanie wielkogabarytowych obiektów. W wyniku skanowania otrzymywana jest chmura punktów, w oparciu o którą można realizować cyfrowe modele zeskanowanych obiektów. Skaner jest wykorzystywany do skanowania budynków, hal produkcyjnych oraz stanowisk pracy dla potrzeb dalszych analiz takich jak np. optymalizacja rozmieszczenia stanowisk na hali produkcyjnej.

Skaner EviXscan 3D

Aparatura badawcza do pomiarów elementów maszyn oraz wyposażenia stanowisk pracy w oparciu o fotografię 3D. W skład zestawu wchodzi skaner umożliwiający skanowanie elementów w celu tworzenia ich komputerowych modeli.


Czy wiesz że ...

©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp