Laboratorium Technologii Przyrostowych zajmuje się tematyką wytwarzania elementów metodami przyrostowymi oraz ich zastosowaniem. Prace laboratorium koncentruje się na modelowaniu, drukowaniu i badaniu właściwości mechanicznych uzyskanych części i ich dokładności kształtowo-wymiarowej oraz struktury geometrycznej powierzchni z uwzględnieniem pomiarów 2D i 3D. W ramach zajęć dydaktycznych studenci mają możliwość zapoznania się z procesami druku 3D oraz ich praktycznego wykorzystania. Realizują również swoje interdyscyplinarne projekty oraz prace przejściowe i prace dyplomowe.
Laboratorium Technologii Przyrostowych wyposażone jest w drukarki 3D pracujące w technologiach:
Laboratorium Odlewnictwa zajmuje się badaniami w zakresie procesów krystalizacji odlewniczych stopów metali ze szczególnym uwzględnieniem stopów aluminium. Prowadzi również prace badawcze związane z optymalizacją parametryczną obróbki cieplnej stopów aluminium w aspekcie poprawy ich jakości technologicznej. Ponadto laboratorium posiada możliwości makroskopowych i mikroskopowych badań metalograficznych. W ramach zajęć dydaktycznych studenci poznają procesy przygotowania mas formierskich, formowania ręcznego i maszynowego, przygotowania ciekłego stopu, odlewania do form jednorazowych i trwałych oraz analizą jakościową odlewanych części maszyn. W laboratorium obróbki plastycznej prowadzone są głównie zajęcia dydaktyczne bazujące na określaniu właściwości materiałów (blach) w aspekcie ich przydatności do procesów tłoczenia.
Laboratorium Odlewnictwa wyposażone jest w:
Laboratorium obróbki plastycznej i metalografii wyposażone w:
Laboratorium Metrologii posiada akredytację AP 138 Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie wzorcowania (Laboratorium Wzorcujące (PN-EN ISO/IEC 17025)).
Laboratorium posiada akredytację AP 138 Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie:
Ponadto Laboratorium Metrologii zajmuje się technikami pomiarowymi stosowanymi do oceny dokładności geometrycznej różnych wyrobów oraz technikami zarządzania jakością, a w szczególności współrzędnościową techniką pomiarową, problematyką wzorcowania i nadzorowania przyrządów pomiarowych oraz zastosowaniem technik statystycznych.
Kształcimy specjalistów przygotowanych do pracy w działach jakości, technologicznych, technicznego przygotowania produkcji oraz bezpośrednio przy produkcji, dla przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego i pokrewnych.
W szczególności specjalizujemy się w przygotowaniu specjalistów w zakresie projektowania procesu pomiarowego oraz obsługi i programowania przyrządów pomiarowych, a zwłaszcza współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Posiadamy wyposażenie umożliwiające wykonywanie wzorcowań oraz pomiarów w zakresie dokładności geometrycznej i struktury geometrycznej powierzchni.
Główne wyposażenie laboratorium metrologii stanowią:
Laboratorium Projektowania Procesów – laboratorium komputerowe z eksponatami maszyn (tokarka, frezarka, wiertarka stołowa) wykorzystywanymi na zajęciach z projektowania zakładów przemysłowych, systemów i procesów produkcyjnych oraz metod i techniki wytwarzania części maszyn.
Przykłady oprogramowania i aparatury wykorzystywanej w zajęciach dydaktycznych w Katedrze Inżynierii Produkcji:
Oprogramowanie symulacyjne Arena, Flexim i Simio
Narzędzia wspomagające projektowanie systemów produkcyjnych, jakimi są linie produkcyjne, gniazda i stanowiska pracy, oraz do analizy zachodzących w nich procesów. Oprogramowanie symulacyjne łączy analizy przepływów materiałowych i informacyjnych procesów produkcyjnych z metodami optymalizacji, teorią prawdopodobieństwa i analizą statystyczną.
Oprogramowanie MTS-CNC ISO
System dydaktyczno-przemysłowy służący do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Oprogramowanie pozwala zdobywać techniczne kwalifikacje w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie od podstaw przez programowanie kompleksowej obróbki, aż po optymalizację programów. Oprogramowanie zawiera dwa podstawowe moduły: TopTurn do programowania i symulacji obróbki na tokarkach oraz TopMill do programowania i symulacji obróbki na frezarkach i centrach obróbkowych wieloosiowych. Umożliwia pisanie programów w trybie dialogowym lub interaktywnym w różnych językach programowania i symulację ich realizacji w widoku 2D oraz 3D.
REKORD.ERP
Komercyjne oprogramowanie klasy ERP, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi w obszarze zarządzania szeroko rozumianym procesem produkcyjnym.
CEIT.AGV
Bezobsługowy autonomiczny pojazd do transportu wewnętrznego poruszający się po zaprogramowanej trasie, z narzuconymi miejscami i czasami postoju. Pojazd może być wykorzystywany jako ciągnik lub można na nim zamontować paletę lub stół umożliwiający np. przemieszczanie przedmiotów pracy przez kolejne stanowiska montażowe.
System RFID
Stanowisko do testowania radiowej technologii identyfikacji przedmiotów pracy, materiałów, wyrobów wykorzystując sygnał radiowy. System składa się z terminalu z drukarką RFID, czytników oraz bramki logistycznej.
CEIT.TABLE
Komputer z ekranem dotykowym i oprogramowaniem wspomagającym optymalizację przepływów materiałowych. Za pomocą takiego systemu może zmieniać i testować różne koncepcje rozmieszczenia stanowisk pracy, dróg transportowych oraz miejsc i sposobu składowania części.
CEIT.VR i okulary AR
Aparatura wykorzystująca technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System CEIT.VR umożliwia stworzenie trójwymiarowego modelu hali produkcyjnej i jej wizualizację w okularach VR. Można w nim opracować i porównać kilka wariantów rozmieszczenia stanowisk, wykonania instalacji dostarczających różne media na stanowiska produkcyjne, rozmieszczenia dróg transportowych oraz miejsc składowania materiałów. Natomiast w okularach AR na rzeczywistym obrazie, np. obsługiwanej maszyny, można wyświetlić różne informacje związane np. z jej obsługą, wykonywaniem napraw i konserwacją. Można je również wykorzystać w kompletowaniu materiałów w magazynie.
Skaner FARO LS 880
Fazowy laserowy skaner 3D pozwalający na skanowanie wielkogabarytowych obiektów. W wyniku skanowania otrzymywana jest chmura punktów, w oparciu o którą można realizować cyfrowe modele zeskanowanych obiektów. Skaner jest wykorzystywany do skanowania budynków, hal produkcyjnych oraz stanowisk pracy dla potrzeb dalszych analiz takich jak np. optymalizacja rozmieszczenia stanowisk na hali produkcyjnej.
Skaner EviXscan 3D
Aparatura badawcza do pomiarów elementów maszyn oraz wyposażenia stanowisk pracy w oparciu o fotografię 3D. W skład zestawu wchodzi skaner umożliwiający skanowanie elementów w celu tworzenia ich komputerowych modeli.
Laboratorium Elektroniki A310/A308
Laboratorium służy do badania charakterystyk analogowych układów elektroniki w oparciu o dedykowane stanowiska pomiarowe. Dodatkowo laboratorium posiada 8 stanowisk komputerowych wyposażonych w oprogramowanie OrCad. Jest to pakiet programów do Electronic Design Automation. W skład pakietu wchodzą:
Połączenie laboratorium fizycznego i cyfrowego daje możliwości nauki zarówno projektowania, przeprowadzania symulacji jak i testowania urządzeń i układów elektroniki.
Generatory funkcyjne UNI-T 1010A. Generator funkcyjny/arbitralny pozwala na generowanie sygnałów sinusoidalnych, prostokątnych, trójkątnych czy dodawanie szumu do sygnału. Udostępnia modulacje takie jak AM, PM, FM, ASK, FSK. Wyposażony w przejrzysty wyświetlacz LCD 4,3" oraz interfejs USB.
Generatory funkcyjne OWON AG051F. Wielofunkcyjne generatory serii AG-S łączą dwa przyrządy w jednej obudowie generator funkcji oraz generator przebiegów arbitralnych. Wykorzystanie technologii bezpośredniej syntezy cyfrowej (DDS) zapewnia stabilne, precyzyjne, czyste o bardzo niskim poziomie zniekształceń przebiegi wyjściowe.
Oscyloskopy UNI-T UPO2102E. Dwukanałowy oscyloskop cyfrowy produkcji Uni-t. Oscyloskop UPO2102E wyposażony jest w technologię wyświetlania Ultra Phosphor realizującą funkcję do 256 poziomów intensywności wyświetlania będącą nawiązaniem do oscyloskopów analogowych (luminofor). Każdy z analogowych kanałów wejściowych oscyloskopu ma pasmo 100MHz. Częstotliwość próbkowania przetwornika do 1GSa/s, długość rekordu pamięci do 56M próbek, bardzo duża szybkość odświeżania do 83 000 przebiegów/sekundę spełnią wymagania stawiane przez najbardziej wymagających użytkowników.
Oscyloskopy OWON SDS1102. To cyfrowy oscyloskop produkcji Owon. Oscyloskop SDS1102 oferuje dwa kanały wejściowe z szerokością pasma 100MHz. Cechą charakterystyczną oscyloskopu SDS1102 jest duży kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 7 cali i wysokiej rozdzielczości 800x480 przy zachowaniu bardzo małych wymiarów zewnętrznych obudowy (głębokość tylko 70mm). Szukając nowego oscyloskopu cyfrowego na rynku mamy bardzo szeroki wybór różnych modeli w dużej rozpiętości cenowej. Jeżeli szukamy podstawowego oscyloskopu cyfrowego do zastosowań serwisowych w warsztacie lub dla początkującego elektronika hobbysty to wybór modelu SDS1102 wydaje się być złotym środkiem. Oscyloskop SDS1102 umożliwia obserwację przebiegów do 100MHz co wydaje się być rozsądną wartością. W bardzo atrakcyjnej cenie otrzymujemy prosty oscyloskop cyfrowy z przejrzystą i łatwą obsługą i dużym czytelnym wyświetlaczem. Nie przepłacamy za niepotrzebne funkcje z których nie skorzystamy.
Laboratorium jest wyposażone min:
Nowe laboratorium projektowania oraz animacji gier komputerowych!
Wydział Budowy Maszyn i Informatyki wzbogacił się o nowe laboratorium wykorzystujące różne techniki oraz oprogramowanie do projektowania oraz animacji gier komputerowych. W sali znajduje się 15 stacji graficznych umożliwiających:
Ponadto, możliwe jest projektowanie gier obsługujących wszelkiego rodzaju kontrolery lub gogle 3D różnej klasy - począwszy od: Oculus Quest 2, poprzez HP reverb czy Valve Index. Gamę rozwiązań VR uzupełnia Microsoft Holo Lens 2, czyli bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości mieszanej. Umożliwia zapoznanie się z technologią rozszerzonej rzeczywistości (augumented reality) i zoptymalizowanie gry pod wybraną platformę sprzętową.
W laboratorium studenci pracują w grupach. W ramach przydzielonych zadań możliwe jest np. projektowanie oraz modelowanie cyfrowych awatarów postaci. Student staje przed tzw green screen'em, a pozostałe osoby zapisują sekwencję ruchów, którą wykorzystają w opracowywanej grze.
Jak wspomniano, oprócz realizacji projektów gier możliwe jest modelowanie, teksturowanie i animowanie obiektów wykorzystując programy Blender i MakeHuman.
W ramach zajęć studenci poznają także nowe sposoby interakcji człowiek - komputer. Oprócz klasycznych technik, poznają sterowanie poprzez ekrany dotykowe, kontrolery VR (umożliwiające symulowanie gestów) jak i śledzenie ruchów ciała i dłoni. Ruch kończyn dolnych testowany jest wykorzystując bieżnię KatVR.
W laboratorium prowadzone są zajęcia związane z poznaniem podstawowych praw elektrotechniki i miernictwa oraz właściwości i charakterystyk wybranych elementów i układów.
Generatory funkcyjne gw instek mfg-2260mra. Dwukanałowy generator funkcji arbitralnych o maksymalnej szerokości pasma 60 MHz i generator impulsów o częstotliwości do 25 MHz. Ze zintegrowaną funkcją generatora sygnału HF i wbudowanym wzmacniaczem mocy NF.
Oscyloskopy OWON XDS3102. Oscyloskop: cyfrowy; Ch: 2; 100MHz; 1Gsps; 40Mpts; TFT 8"
WBMiI posiada specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w procesie projektowania np. NX, Technomatix, Solid Edge, Catia, Solid Works, Ansys Mechanical, 3DS Max i inne. Obecnie możemy lepiej wykorzystać możliwości w/w systemów dzięki moreViz VR Bridge. Jest to rozwiązanie jednego z partnerów Siemensa – firmy more3D, które strumieniuje obraz do wirtualnej rzeczywistości.
Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości na etapie projektowania umożliwia skrócenie czasu związanego z przygotowaniem modelu, jego weryfikację oraz wykonanie. Wykorzystując dostępne narzędzia tj gogle VR widzimy model w skali 1:1.
Oprogramowanie moreViz VR Bridge wraz goglami VR oraz wybranymi systemami wykorzystywane jest podczas zajęć projektowych.
Obszary zastosowań to:
Ponadto w laboratorium można korzystać z oprogramowania np.:
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.