Baza laboratoryjna


Nazwa labaratorium: Laboratorium Biomateriałów i Materiałów Specjalnych
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium Biomateriałów i Materiałów Specjalnych - działalność obejmuje opracowywanie nowych materiałów do wytwarzania implantów i rusztowań tkankowych metodami druku 3D oraz elektroprzędzenia dla potrzeb inżynierii tkankowej, medycyny regeneracyjnej i implantacyjnej. Działalność laboratorium skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu, ocenie właściwości fizyko-chemicznych otrzymywanych materiałów z zastosowaniem różnych technik badawczych, w tym prowadzone są badania nad biozgodnością materiałów w płynach fizjologicznych.

Aparatura:

  • infrastruktura do wytwarzania materiałów włóknistych uzyskiwanych metodą elektroprzędzenia z roztworu,
  • spektrometr FTIR wyposażony w przystawkę ATR z kryształem diamentowym do szybkich pomiarów bez przygotowania próbek ciał stałych, cieczy, past oraz wyposażenie do przygotowania próbek do pomiarów transmisyjnych metodą pastylek w KBr,
  • wtryskarka BABYPLAST 6/10P (Rambaldi Group),
  • drukarki 3D metoda FDM (firmy Zortrax, Prusa, Anet A8),
  • mikroskopy optyczne i stereoskopowe,
  • lepkościomierz Brookfield DV2T (rotacyjny miernik lepkości typu kontrolowanej prędkości ścinania w czasie pomiaru (CR) oferujący wynik w postaci jednostek lepkości dynamicznej badanych płynów),
  • plastometr MFlow (modułowe urządzenie do określania współczynnika płynięcia tworzyw sztucznych),
  • cieplarki, Wagi laboratoryjne, Konduktometry, pH –metry, Homogenizator ultradźwiękowy, Płuczki ultradźwiękowe,
  • analizator jonoselektywny EasyLyte (Ca, K, Na, pH).

Nazwa labaratorium: Laboratorium badań materiałów i konstrukcji
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium jest wyposażone min:

  • w system pomiarowy amerykańskiej firmy MTS, złożony z dwóch siłowników o napędzie hydraulicznym sterowanych serwozaworami oraz ekstensometry do pomiarów w próbach statycznych i zmęczeniowych;
    Systemem steruje oprogramowanie 793 System Software oraz MTS TestSuite, pozwalające na realizację złożonych procedur  badawczych i wykonanie raportów badań.
  • uniwersalną maszynę wytrzymałościową firmy Hegewald und Peschke, z napędem mechanicznym i  uchwytami pneumatycznymi, przeznaczoną do badań próbek z tworzyw sztucznych, gumy, kompozytów i cienkich blach pod obciążeniem statycznym i cyklicznie zmiennym do 5 kN,
  • komorę starzeniową z fluoroscencyjnymi lampami UV i kondensacją do badań próbek różnych materiałów pod działaniem promieniowania UV, wody i wilgoci.

Nazwa labaratorium: Laboratorium systemów wizyjnych
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium systemów wizyjnych wyposażone w smart kamerę, czytnik kodów kreskowych, 2D i DPM oraz kodów o słabym kontraście lub uszkodzonych, stanowisko bin picking działające w oparciu o głowicę 3D stacjonarną – technologia 2 kamer oraz projektora światła strukturalnego, profilometry, kamerę smart z algorytmami sieci neuronowych oraz dwie kamery matrycowe globalshutter: kolorową oraz monochromatyczną z oprogramowaniem łączącym w sobie tradycyjne algorytmy wizyjne oraz algorytmy oparte o Deep Learning.


Nazwa labaratorium: Laboratorium Podstaw Automatyki i Mechatroniki
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium Podstaw Automatyki i Mechatroniki wyposażone w stanowiska z zakresu  pneumatyki i elektropneumatyki, układy regulacji: ciśnienia, poziomu wody, temperatury oraz położenia wału silników krokowych, prądu stałego oraz silników asynchronicznych.


Nazwa labaratorium: Laboratorium robotów przemysłowych
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium robotów przemysłowych wyposażono w roboty pięciu producentów: Epson SCARA serii T3 z oprogramowaniem EPSON Vision Guidance wykorzystywanym w procesie nawigacji wizyjnej z kamerą 2D, Roboty Kawasaki RS005N z kontrolerem E71, Kawasaki RS003N z kontrolerem F60 i nadrzędnym systemem bezpieczeństwa CUBIC-S z systemami Collision Detection i Soft Absorber, 6 osiowy robot KUKA  z nadrzędnym systemem bezpieczeństwa KUKASafeOperation, Mitsubishi RV-2AJ i Robot FANUC LR Mate 100iB.

Laboratorium wyposażone jest w oprogramowanie Tecnomatix Process Simulate firmy Siemens umożliwiające symulacje zrobotyzowanych stanowisk pracy z zastosowaniem robotów różnych producentów oraz oprogramowanie Roboquide, K-Roset i KUKASim.


Nazwa labaratorium: Laboratorium sterowników programowalnych, systemów rozproszonych i monitoringu przemysłowego
Jednostka: Wydział Budowy Maszyn i Informatyki
Opis laboratorium:

Laboratorium sterowników programowalnych, systemów rozproszonych i monitoringu przemysłowego jest wyposażone w stanowiska z oprogramowaniem narzędziowym do programowania sterowników PLC i kontrolerów PAC firmy Emerson oraz Siemens i Astraada.

Sterowniki programowalne są wyposażone w  moduły komunikacyjne do nauki konfigurowania wymiany danych w protokołach komunikacyjnych oraz oprogramowanie wizualizacyjne typu SCADA - InTouch AVEA firmy Schneider. Laboratorium wyposażono w stanowisko laboratoryjne do ćwiczeń precyzyjnego pozycjonowania osi serwonapędów Fanuc za pomocą modułu PACMotion firmy Emerson. W ramach zajęć studenci mają dostęp do sterowników PLC oraz stanowisk dydaktycznych umożliwiających programowanie rzeczywistych obiektów. Celem prowadzonych zajęć jest zdobycie umiejętności programowania sterowników PLC oraz opanowanie projektowania systemów HMI i SCADA.


Czy wiesz że ...

©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp