Przewody doktorskie i habilitacyjne

Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie:

  • językoznawstwo
  • literaturoznawstwo
  • informatyka techniczna i telekomunikacja
  • inżynieria lądowa i transport
  • inżynieria materiałowa
  • inżynieria mechaniczna
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • nauki o zdrowiu
  • nauki o zarządzaniu i jakości
  • pedagogika

Tryb eksternistyczny przypomina dotychczasowy tryb z tzw. wolnej stopy.

W przeciwieństwie do kształcenia doktorantów, w tym trybie wyłączony jest etap zorganizowanego kształcenia, a tym samym związanych z nim metod weryfikacji efektów uczenia się. Z tego powodu tryb ten uwzględnia dodatkowe, określone przez podmiot doktoryzujący formy weryfikacji efektów uczenia się na 8 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kandydatów ubiegających się o nadanie stopnia doktora.

Postępowanie wszczyna się na wniosek osoby chcącej uzyskać stopień doktora. Osoba ubiegająca się o stopień doktora w trybie eksternistycznym wnosi opłatę za przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.

Podstawy prawne: 

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce 
  • Uchwała Nr 1608/05/VII/2021Senatu ATH z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie zmiany procedur postępowania w sprawie o nadanie stopnia doktora i doktora habilitowanego w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
  • Zarządzenie Nr 1346/2019/2020 z dnia 13 grudnia 2019 roku w sprawie zasad odpłatności za przeprowadzanie postępowań w sprawie nadania stopnia doktora oraz postępowań habilitacyjnych

POWOŁANIE PROMOTORA
Kandydat składa wniosek o wyznaczenie promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego do właściwego przewodniczącego rady dyscypliny naukowej.

WERYFIKACJA 8 PRK
Kandydat ubiegający się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym, przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora podlega weryfikacji spełniania wymagań w zakresie posiadania określonych efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK.

Efekty uczenia się na poziomie 8 PRK mogą być zweryfikowane na podstawie:

  • dokumentów przedłożonych przez kandydata
    lub
  • egzaminu z zakresu dziedziny nauki, z której kandydat będzie się ubiegał o nadanie stopnia doktora
    lub
  • rozmowy z kandydatem.

Weryfikacja kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Informacje o wyniku zamieszcza się w protokole.

KOMISJA DOKRTORSKA
W uzasadnionych przypadkach, senat, na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny, może powołać, spośród członków rady dyscypliny komisję do przeprowadzenia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz przekazania odpowiedniej dokumentacji senatowi ATH.

W skład komisji wchodzi co najmniej 3 osoby posiadające tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny naukowej odpowiadającej tematyce planowanej rozprawy doktorskiej. Promotor, promotorzy albo promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji.

OBRONA

  • Obrona rozprawy doktorskiej odbywa się na otwartym posiedzeniu rady dyscypliny lub komisji doktorskiej z udziałem kandydata, recenzentów oraz promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego.
  • Przebieg obrony rozprawy doktorskiej:
    obronę rozprawy doktorskiej prowadzi przewodniczący rady dyscypliny lub komisji doktorskiej,
    promotor prezentuje działalność naukową kandydata,
    kandydat przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej,
    recenzenci przedstawiają swoje recenzje,
    kandydat ustosunkowuje się do uwag zawartych w recenzjach,
    przewodniczący otwiera dyskusję, w której mogą zabierać głos i zadawać pytania wszyscy obecni na posiedzeniu,
    kandydat odpowiada na zadawane pytania.
  • Po zakończeniu obrony rozprawy doktorskiej rada dyscypliny lub komisja doktorska odbywa posiedzenie niejawne, podczas którego podejmują uchwałę, w której rada dyscypliny lub komisja doktorska wyraża opinię w sprawie nadania lub odmowie nadania stopnia doktora. O wyniku obrony rozprawy doktorskiej powiadamia się ustnie kandydata oraz osoby uczestniczące w publicznej obronie.
  • Z przebiegu obrony rozprawy doktorskiej sporządza się protokół, który zostaje przekazany wraz z uchwałą, o której mowa w ust. 3., właściwemu przewodniczącemu rady dyscypliny naukowej w terminie 7 dni od dnia posiedzenia.

NADANIE STOPNIA
Senat, na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny naukowej, na posiedzeniu podejmuje uchwały w sprawie nadania stopnia doktora. Uchwała senatu kończy procedurę o nadanie stopnia doktora.

Od decyzji o odmowie nadania stopnia doktora przysługuje odwołanie do Rady Doskonałości Naukowej (RDN).
Przewodniczący rady dyscypliny przekazuje odwołanie kandydata senatowi, a senat przekazuje je do RDN wraz ze swoją opinią i aktami sprawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia odwołania.
W uzasadnionych przypadkach senat może wyróżnić rozprawę doktorską na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny naukowej.

Nostryfikacji podlega stopień naukowy i stopień w zakresie sztuki, nadany przez uprawnioną instytucję działającą poza UE, OECD lub EFTA i nie podlegający uznaniu za równoważny na podstawie umów międzynarodowych (Podstawa prawna: art. 328 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Podstawa prawna: Dz. U. z 2020 poz. 85

Postępowanie nostryfikacyjne odbywa się na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą.
Podstawa prawna Dz. U. z 2018 poz. 1877

W wyniku pozytywnego zakończenia procedury nostryfikacji wydawane jest zaświadczenie stwierdzające, że uzyskany za granicą dyplom, nadający stopień naukowy, jest równoważny z polskim dyplomem nadającym określony polski stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki (doktor, doktor habilitowany, doktor sztuki lub doktor habilitowany sztuki). Najczęstszym powodem składania wniosków o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego jest chęć podjęcia pracy na polskiej uczelni lub w zawodzie, w którym wymagane jest posiadanie określonego polskiego stopnia naukowego.

Więcej informacji: www.nawa.gov.pl

©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp