Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie:
Tryb eksternistyczny przypomina dotychczasowy tryb z tzw. wolnej stopy.
W przeciwieństwie do kształcenia doktorantów, w tym trybie wyłączony jest etap zorganizowanego kształcenia, a tym samym związanych z nim metod weryfikacji efektów uczenia się. Z tego powodu tryb ten uwzględnia dodatkowe, określone przez podmiot doktoryzujący formy weryfikacji efektów uczenia się na 8 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kandydatów ubiegających się o nadanie stopnia doktora.
Postępowanie wszczyna się na wniosek osoby chcącej uzyskać stopień doktora. Osoba ubiegająca się o stopień doktora w trybie eksternistycznym wnosi opłatę za przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.
Podstawy prawne:
POWOŁANIE PROMOTORA
Kandydat składa wniosek o wyznaczenie promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego do właściwego przewodniczącego rady dyscypliny naukowej.
WERYFIKACJA 8 PRK
Kandydat ubiegający się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym, przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora podlega weryfikacji spełniania wymagań w zakresie posiadania określonych efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK.
Efekty uczenia się na poziomie 8 PRK mogą być zweryfikowane na podstawie:
Weryfikacja kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Informacje o wyniku zamieszcza się w protokole.
KOMISJA DOKRTORSKA
W uzasadnionych przypadkach, senat, na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny, może powołać, spośród członków rady dyscypliny komisję do przeprowadzenia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz przekazania odpowiedniej dokumentacji senatowi ATH.
W skład komisji wchodzi co najmniej 3 osoby posiadające tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny naukowej odpowiadającej tematyce planowanej rozprawy doktorskiej. Promotor, promotorzy albo promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji.
OBRONA
NADANIE STOPNIA
Senat, na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny naukowej, na posiedzeniu podejmuje uchwały w sprawie nadania stopnia doktora. Uchwała senatu kończy procedurę o nadanie stopnia doktora.
Od decyzji o odmowie nadania stopnia doktora przysługuje odwołanie do Rady Doskonałości Naukowej (RDN).
Przewodniczący rady dyscypliny przekazuje odwołanie kandydata senatowi, a senat przekazuje je do RDN wraz ze swoją opinią i aktami sprawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia odwołania.
W uzasadnionych przypadkach senat może wyróżnić rozprawę doktorską na wniosek przewodniczącego rady dyscypliny naukowej.
Nostryfikacji podlega stopień naukowy i stopień w zakresie sztuki, nadany przez uprawnioną instytucję działającą poza UE, OECD lub EFTA i nie podlegający uznaniu za równoważny na podstawie umów międzynarodowych (Podstawa prawna: art. 328 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Podstawa prawna: Dz. U. z 2020 poz. 85
Postępowanie nostryfikacyjne odbywa się na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą.
Podstawa prawna Dz. U. z 2018 poz. 1877
W wyniku pozytywnego zakończenia procedury nostryfikacji wydawane jest zaświadczenie stwierdzające, że uzyskany za granicą dyplom, nadający stopień naukowy, jest równoważny z polskim dyplomem nadającym określony polski stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki (doktor, doktor habilitowany, doktor sztuki lub doktor habilitowany sztuki). Najczęstszym powodem składania wniosków o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego jest chęć podjęcia pracy na polskiej uczelni lub w zawodzie, w którym wymagane jest posiadanie określonego polskiego stopnia naukowego.
Więcej informacji: www.nawa.gov.pl
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.