Baza ekspertów


Imię Nazwisko: dr inż. Andrzej Harat
Adres mailowy: aharat@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279139
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa koncentruje się na praktycznych aspektach zastosowania systemów zarządzania środowiskowego oraz norm prawnych w ochronie i inżynierii środowiska. Obejmuje ona w szczególności przepisy ustawy prawo ochony środowiska, ustawy o ochronie przyrody, ustawy o odpadach, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, jak również system REACH oraz normę ISO 14040 (LCA).

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:
  • Zastosowanie norm prawnych w ochronie i inżynierii środowiska.
  • Zastosowanie systemu REACH oraz normy ISO 14040 w ochronie i inżynierii środowiska.

pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: mgr inż. Ewa Pietraszko
Adres mailowy: epietraszko@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279184
Zajmowane stanowisko: asystent
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa obejmuje zagadnienia związane z ochroną i inżynierią środowiska. W szczególności dotyczy: monitoringu biologicznego i badań waloryzacyjnych oraz ochrony przyrody w Polsce i postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (karta informacyjna przedsięwzięcia, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko).

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:
  • Analiza stanu form ochrony przyrody w jednostkach podziału administracyjnego.
  • Podstawowe badania dendrometryczne.
  • Zagadnienia związane z postępowaniem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. inż. Bożena Mrowiec
Adres mailowy: bmrowiec@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279182
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa obejmuje zagadnienia: jakość wód naturalnych, monitoring wód, fizyko-chemiczne procesy oczyszczania wody, technologia wody, urządzenia do oczyszczania wody; jakość ścieków komunalnych i przemysłowych, mechaniczne, fizyko-chemiczne i biologiczne oczyszczanie ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków, charakterystyka osadów ściekowych, procesy przeróbki i utylizacji osadów ściekowych, urządzenia do przeróbki osadów ściekowych.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Badania, ekspertyzy i opnie w zakresie jakości (parametry fizyczno-chemiczne) wód i ścieków, oczyszczania wody i ścieków, przeróbki i utylizacji osadów ściekowych.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. inż. Mariusz Kuglarz
Adres mailowy: mkuglarz@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279183
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa koncentruje się na zagadnieniach związanych z pozyskiwaniem energii oraz bio-produktów z odpadów przemysłowych, komunalnych oraz biomasy lignocelulozowej.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Analizy, opinie i ekspertyzy w zakresie technologii przeróbki osadów ściekowych, energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów, oczyszczania ścieków i odzieków składowiskowych, zastosowania procesów membranowych w technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wody.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Andrzej Jaguś
Adres mailowy: ajagus@ath.bielsko.pl
Numer telefonu: + 48 33 8279187
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa koncentruje się na badaniach zasobów wód powierzchniowych oraz środowiska glebowo-wodnego. Analizowane są ilościowe i jakościowe zasoby geosystemów wodnych w warunkach różnorodnej antropopresji. W przypadku wód płynących realizowane są badania przepływów i odpływów, natomiast w przypadku wód stojących szczególne zainteresowanie dotyczy funkcjonowania zaporowych zbiorników wodnych – analizowana jest jakość wód, stan hydrobiologiczny, stan troficzny i co za tym idzie oceniane są potrzeby ochrony lub rekultywacji. W badaniach często podejmowany jest problem wpływu działalności rolniczej na środowisko glebowo-wodne (badania jakości gleb, studia lizymetryczne). Wszystko to prowadzi do analiz dotyczących możliwości działań na rzecz ochrony zasobów wodnych.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:
  • Analiza zasobów wód płynących na podstawie wieloletnich ciągów danych hydrometrycznych.
  • Ocena jakości wody w środowisku na podstawie danych fizykochemicznych.
  • Ocena stanu jakościowego, w tym troficznego zbiornika wodnego na podstawie danych fizykochemicznych i hydrobiologicznych.
  • Analiza zagrożeń dla zasobów wodnych ze strony działalności człowieka.
  • Analiza kierunków działań ochronnych dla zasobów wodnych.
  • Analiza kierunków działań rekultywacyjnych dla zdegradowanych geosystemów wodnych.

pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr Krzysztof Kubas
Adres mailowy: kkubas@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279275
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w modelowaniu dynamiki układów wieloczłonowych i to zarówno z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania jak i w tworzeniu własnych modeli, stosując do tego celu języki programowania C++ i Pascal. W tym okresie zajmowano się przede wszystkim analizą tarcia w przegubach układów kierowniczych samochodów a także badaniem i modelowaniem dynamiki przekładni pasowych poliklinowych. Poniżej przedstawiono najbardziej istotne publikacje z ostatnich 10 lat.

Harlecki A., Kubas K., Analysis of the dynamics of passenger cars with McPherson strut suspension systems in the MSC.ADAMS software environment with taking into account the friction in shock absorbers, The Archives of Automotive Engineering, Vol. 55, No. 1, 2012

Kubas K., A research stand for measuring friction parameters in a belt transmission, The Archives of Automotive Engineering, Vol. 75, No 1, 2017, pp. 69-83, DOI: 10.14669/AM.VOL75.ART4

Kubas K., A model for the dynamic analysis of a belt transmission using the Dahl friction model, Journal of Theoretical and Applied Mechanics, Vol. 55, No 4, 2017, pp. 1423-1435, DOI: 10.15632/jtam-pl.55.4.1423

Kubas K. Measurement of the static friction coefficient between a poly-V belt 5pk and a pulley under dry conditions, Tribologia, 2018, No 1, pp. 57-62, DOI: 10.5604/01.3001.0011.8290

Kubas K., Measurements of dynamic friction characteristics of the belt-pulley contact under dry conditions, The Archives of Automotive Engineering, Vol. 84, No 2, 2019, pp. 71-90, DOI: 10.14669/AM.VOL84.ART6

Kubas K., Harlecki A., Dynamic analysis of a belt transmission with the GMS friction model, Meccanica, 56(9), 2293-2305, DOI: 10.1007/s11012-021-01358-8

Kubas K., Measurement of the friction parameters of a belt transmission under heavy load, The Archives of Automotive Engineering – Archiwum Motoryzacji, 2022, 95(1), pp. 18–31, DOI: 10.14669/AM.VOL95.ART2

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Modelowanie dynamiki układów wieloczłonowych, tarcie w układach kierowniczych, przekładnie pasowe, modelowanie przekładni pasowych, badanie tarcia przekładni pasowych, modelowanie tarcia, programowanie w języku C++, Pascal.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr n. med. Beata Kudłacik
Adres mailowy: bkudlacik@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279198
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Realizowałam zadanie badawcze na temat:
Obciążenie osób sprawujących opiekę a sprawność funkcjonalna chorych na chorobę Alzheimera
Celem pracy była ocena sprawności funkcjonalnej chorych na Alzheimera i jej wpływ na stopień obciążenia osób sprawujących opiekę
Badania prowadzono w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku pośród opiekunów i ich podopiecznych w środowisku zamieszkania, w powiecie wadowickim, w województwie małopolskim oraz w ośrodkach dziennego pobytu: w Bielsku- Białej i Krakowie.
Grupę badaną stanowiło 100 osób sprawujących nieformalną opiekę nad osobami z chorobą Alzheimera oraz 100 osób, u których została zdiagnozowana choroba Alzheimera przez specjalistę. Grupa 50 opiekunów dbała o swoich podopiecznych (50 osób) pozostających wyłącznie w środowisku domowym. Natomiast 50 opiekunów oraz 50 osób z chorobą Alzheimera oprócz opieki domowej, korzystało ze wsparcia w formie uczestniczenia osób chorych w zajęciach, w domu dziennego pobytu.
Na przeprowadzenie badań uzyskano pisemne zgody placówek.
Projekt badania został także został także pozytywnie zaopiniowany i uzyskano zgodę na jego przeprowadzenie od Komisji Bioetycznej Komisji Bioetycznej w Bielsku-Białej nr 2017/11/16/1, z załącznikiem nr 1 z dnia 7.03.2019 do opinii 2017/11/16/1.
W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego przy użyciu standaryzowanych narzędzi badawczych oraz autorskiego kwestionariusza ankiety. Analizę statystyczną danych przeprowadzono za pomocą pakietu STATISTICA 13.1 PL (StatSoft, Polska).
Uzyskane wyniki zostały wykorzystane do napisania rozprawy doktorskie oraz będą opublikowane w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Działania podejmowane w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej oraz z zakresu ratownictwa medycznego w obszarze szpitalnego oddziału ratunkowego.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr n. o zdr. Bogusława Kupczak-Wiśniowska
Adres mailowy: bkupczak@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279198
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Autorka następujących publikacji naukowych:

1.Problemy biopsychospołeczne osób przewlekle chorych w starszym wieku
Author: Beata Podsiadło; Agnieszka Szczepańska, Mariola Czajkowska; Iwona Gałązka; Bogusława Serzysko, Bogusława Kupczak-Wiśniowska
Publication: Współczesne wyzwania opieki długoterminowej, Strony 65-73
2. Wpływ edukacji na jakość życia pacjenta z cukrzycą
Autor: Jolanta Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Bogusława Serzysko; Beata Podsiadło
Publication: Współczesne wyzwania opieki długoterminowej, Strony 159
3. Outsourcing usług w zakładach opieki społecznej Outsourcing usług w zakresie zarządzania i restrukturyzacji jako narzędzie efektywnego zarządzania i restrukturyzacji 
Jolanta Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Bogusława Serzysko Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 4. s. 335-348 Wydawca: 2016.

4. Czynniki ryzyka wystąpienia choroby układu krążenia. Bogusława Serzysko; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Beata Podsiadło; Joanna Janik, (pielęgniarstwo).; Jolanta Borgosz; Katarzyna Stawicka Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 4, Strony 407-423

5. Rola pielęgniarki w opiece nad chorym z rakiem przełyku podczas radykalnej radio-chemioterapii. Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Publikacja: Współczesne wyzwania opieki długoterminowej, Strony 75-83

6. Otyłość u dzieci problem współczesnej cywilizacji. Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Beata Podsiadło; Elżbieta Jędrkiewicz; Bogusława Serzysko;Publikacja: Pielęgniarstwo XXI Wieku: pismo nowoczesnych pielęgniarek, Vol. 16, nr 1 (2017), strony 44-50

7. Jakość życia kobiet po rekonstrukcji piersi. Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Bogusława Serzysko; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. s. 134-146 Wydawca: 2016.

8. Wiedza ciężarnych na temat wpływu Płodowego Zespołu Alkoholowego na układ-naczyniowy płodu i noworodka.Beata Podsiadło; Monika Mazurek (położnictwo).; Bogusława Serzysko; Katarzyna Stawicka; Aleksandra Nowak-Oczkowska; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 4, Strony 366-389

9. Emocjonalne aspekty opieki medycznej nad pacjentem w terminalnym etapie choroby nowotworowej. Jolanty Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Bogusława Serzysko; Publikacja: Zdrowie w XXI wieku: T. 2. s. 669-677 Wydawca: 2015.

10. Rola endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej w diagnostyce kamicy przewodowej. Jolanta Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Publikacja: Pielęgniarstwo XXI Wieku: pismo nowoczesnych pielęgniarek, Vol. 15 nr 4 (2016), strony 48-52

11. Ocena wpływów przerostu trzeciego stopnia na jakość życia dziecka. Jolanty Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Magdalena Knapczyk; Publikacja: Pielęgniarstwo wczoraj, dziś, jutro...: praca zbiorowa. T. 4. s. 47-56 Wydawca: 2016.

12. Wpływ marketingu usług ochrony zdrowia na rozwój podmiotu ochrony zdrowia Bogusława Serzysko; Jolanta Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Agnieszka Wróbel-Bania; Beata Podsiadło; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. s. 296-307 Wydawca: 2016.

13. Ujemne następstwa sferze psychicznej, społecznej i zawodowej pacjentów po operacji raka piersi. Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Bogusława Serzysko;Publikacja: Teoretyczne i praktyczne aspekty świadczenia usług w zakresie działalności leczniczej. s. 317-327 ydawca: 2016

14. Rola pielęgniarek w opiece nad dzieckiem i ich rodziną w stanie terminalnym Bgusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Bogusława Serzysko; Elżbieta Jędrkiewicz; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 3, Strony 220-232

15. Wpływ pracy zmianowej na jakość życia pielęgniarek. Bogusława Serzysko; Jolanta Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska;  Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 3, Strony 471-488 2016

16. Aspekty endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej w diagnostyce i leczeniu raka przewodu żółciowego i przewodu trzustkowego.Jolanty Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 4, Strony 44-51 2016

17. Aspekty pobytu rodziców dzieci hospitalizowanych w oddziale otolaryngologii pediatrycznej w celu usunięcia migdałka gardłowego. Jolanty Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Magdalena Knapczyk; Bogusława Serzysko; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 3, Strony 25-35 2016

18. Znaczenie chirurgii laparoskopowej w leczeniu raka jelita grubego. Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Jolanta Borgosz; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Paulina Duraj; Publikacja: Badania naukowe w pielęgniarstwie i położnictwie. T. 4, Strony 242-251 2017               

19. Rola endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej w diagnostyce kamicy żółciowej, Jolanty Borgosz; Bogusława Kupczak-Wiśniowska; Beata Podsiadło; Bogusława Serzysko; Publikacja: Pielęgniarstwo XXI wieku, v15 n4 (2017/4/6): 48-52

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Prowadzenie badań naukowych w pielęgniarstwie polskim.
Obszary tematyczne w zakresie chirurgii onkologicznej , chirurgii laparoskopowej oraz pediatrii.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. inż. Izabela Kutschenreiter-Praszkiewicz
Adres mailowy: ipraszkiewicz@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279282
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa obejmuje zagadnienia:
- zastosowanie metod sztucznej inteligencji w analizie procesów produkcyjnych,
- kształtowanie cech wyrobu z uwzględnieniem wymagań klientów, analiza ryzyka produktu i procesu,
- doskonalenie przepływu materiałowego w przedsiębiorstwie.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Oferta obejmuje:
- wyznaczanie czasu jednostkowego oraz przygotowawczo-zakończeniowego operacji technologicznych, budowa normatywów czasu pracy, (metoda chronometrażu, metoda fotografii czasu pracy, budowa normatywów tabelarycznych),
- kształtowanie cech wyrobu, analiza ryzyka produktu i procesu (analiza QFD, FMEA),
- projektowanie rozmieszczenia stanowisk pracy (zastosowanie metody Blocha-Schmigalli).


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: prof. dr hab. Kazimierz Nikodem
Adres mailowy: knikodem@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279233
Zajmowane stanowisko: profesor
Krótki opis działalności naukowej:

Dyscyplina naukowa: Matematyka;
Doktorat: 1981, Uniwersytet Śląski, Katowice
Habilitacja: 1991, Instytut Matematyczny PAN, Warszawa
Tytuł profesora: 2001

  • Jest autorem (współautorem) ponad 100 prac naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach matematycznych, w tym 68 w czasopismach z listy filadelfijskiej.
  • ndeks Hirscha wg. Web of Science: 15 (wg. Google Scholar: 28).
  • Wypromował 4 doktorów.
  • Wygłosił referaty na ponad 100 międzynarodowych sympozjach i konferencjach matematycznych, m.in. w Austrii, Brazylii, Chinach, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Indiach, Iranie, Kanadzie, Niemczech, Rumunii, Szwecji, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Wietnamie, na Tajwanie, Węgrzech i we Włoszech.
  • W charakterze visiting professor przebywał na uniwersytetach w Waterloo, Perugii, Debreczynie, Cluj-Napoca, Louisville, Hong-Kongu, Caracas, Meridzie, Chengdu, Chongqing, Neijiang, Jiaxing, Hanoi i Melbourne.
  • Zorganizował 7 Ogólnokrajowych Seminariów „Wypukłe funkcje wielo-wartościowe”, a w roku 2007 był głównym organizatorem prestiżowego sympozjum: 45th International Symposiumon Functional Equations, Bielsko-Biała.
  • Od 1997 r. kieruje pracami Seminarium Katedry Matematyki. W październiku 2019 r. odbyło się jego jubileuszowe tysięczne posiedzenie.
Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

• Analiza wypukła (funkcje wypukłe i ich uogólnienia, wypukłość w sensie Jensena, Wrighta i Schura; funkcje silnie wypukłe).
• Równania i nierówności funkcyjne (równania o wielu zmiennych; stabilność w sensie Hyersa-Ulama; twierdzenia o oddzielaniu).
• Funkcje wielowartościowe (wypukłe, wklęsłe, addytywne i podaddytywne funkcje wielowartościowe; selektory).
• Wypukłe procesy stochastyczne.


pokaż więcej
pokaż mniej

Czy wiesz że ...

©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp