Baza ekspertów


Imię Nazwisko: dr Tomasz Jerzy Brenet
Adres mailowy: tbrenet@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279265
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

W kategoriach globalnych prowadzona przeze mnie działalność naukowa koncentruje się na literaturoznawczej analizie dorobku pisarskiego powstałego w ramach krajów angielskiego i hiszpańskiego obszaru językowego. W perspektywie bardziej szczegółowej prowadzone przeze mnie prace badawcze obejmują przede wszystkim następujące zagadnienia:

1) badania amerykanistyczne o charakterze interdyscyplinarnym, łączące w sobie obszary takich dyscyplin, jak np. literaturoznawstwo, kulturoznawstwo czy socjologia i politologia. Wpisane są one w temat ogólny – „zjawiska i procesy kulturowe społeczeństw amerykańskich” – umożliwiający śledzenie zmian społeczeństw obu Ameryk jako powiązanych jednostek geopolitycznych i kulturowych współdzielących m.in. określoną historię i tradycję (literacką, polityczną, ideologiczną etc.), a jednocześnie przejawiających w wielu wymiarach odrębne interesy grupowe oraz indywidualne właściwości określające charakter i tożsamość danej zbiorowości.

2) dyskursy tożsamości grup mniejszościowych stanowiących jeden z komponentów społeczeństw wielokulturowych i wieloetnicznych. Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim krajów angielskiego obszaru językowego, np. Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Zjednoczonego Królestwa. Natomiast główny nacisk kładziony jest tu na przejawy aktywności społeczno-politycznej i kulturowej oraz manifestacje odrębności względem dominującej kultury gospodarza.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

- Literatura amerykańska (zwł. XX i XXI wieku)
- Literatura hiszpańska
- Literatury mniejszościowe
- Dyskursy tożsamościowe
- Związki literatury z innymi naukami
- Socjologia literatury
- polityka USA (zwł. polityka kulturalna)


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Carlos Dimeo-Álvarez
Adres mailowy: cdimeo@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279265
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Pole badawcze, do którego podchodzę, ujmowane jest z trzech podstawowych perspektyw: literaturoznawstwa - kulturoznawstwa i teatrologii. Charakter i metody, którymi posługuję się przy rozwijaniu pola badawczego, są więc podtrzymywane z perspektywy tzw. "transdyscyplinarności", która zrodziła się wraz ze studiami kulturowymi w szkole birminghamskiej, a także jest projektowana w szkole frankfurckiej (m.in. Theodor Adorno, Max Horkheimer, Erich Fromm) i wreszcie dołącza do francuskiej tradycji badań strukturalistycznych, poststrukturalistycznych, takich jak Barthes, Baudrillard, etcetera. Jak widać, różne metody i autorzy sprawiają, że mój projekt badawczy jest eklektycznym procesem typowym dla metodologii transdyscyplinarnych. Chcemy splatać w różnych zbitkach (Derrida/Deleuze/Guattari) różne aspekty, które prowadzą nas do głębokiego rozumienia literatury, zasadniczo, ale nie tylko do niej, ale splecionej z innymi obszarami myśli. Prace skupiają się przede wszystkim na literaturze hiszpańsko-amerykańskiej, ale nie ograniczają się do niej, sporadycznie obejmując inne literatury. Prace prowadzone są w zakresie dramatu i teatru, narracji i poezji.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

1. Dramat współczesny
2. Narracja współczesna (XX i XXI wiek)
3. Teorie poetyckie i poezja latynoamerykańska
4. Procesy twórczości literackiej
5. Krytyka literacka
6. Dogłębne studia krytyki


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Marek Bernacki
Adres mailowy: mbernacki@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279261
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Filolog polski, literaturoznawca specjalizujący się w literaturze polskiej XX i XXI wieku, miłoszolog. Autor kilku monografii naukowych i ponad 150 artykułów o tematyce literaturoznawczej publikowanych w czasopismach naukowych w kraju i zagranicą. Redaktor prac zbiorowych poświęconych twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta oraz kulturze literackiej regionu Podbeskidzia (pomysłodawca i współautor monografii Czytanie miasta: Bielsko -Biała jako kulturowy palimpsest (2016, 2020-2021). Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Media i społeczeństwo” (od 2017 r.). Przewodniczący dyscypliny naukowej literaturoznawstwo w ATH (2020-). Promotor czterech przewodów doktorskich (jeden ukończony w roku 2021).
Nr ORCID: 0000-0001-8986-0733

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Literatura polska XX-XXI wieku. Twórczość Czesława Miłosza. Tematyka regionalistyczna. Hermeneutyka filozoficznoliteracka. Krytyka literacka i sztuka interpretacji tekstów kultury.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Aleksandra Banot
Adres mailowy: abanot@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279261
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Literaturoznawczyni i psycholożka interesująca się prozą kobiet autorek z przełomu XIX i XX wieku, feministyczną krytyką literacką, dyskursem feministycznym w Polsce i na świecie oraz psychologią rodzaju (gender psychology). Autorka dwóch monografii naukowych poświęconych Elizie Orzeszkowej i Marii Kuncewiczowej oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych w czasopismach w kraju i zagranicą. Współredaktorka pracy zbiorowej pt. Postpłciowość. Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie (2012). Sekretarz redakcji czasopisma „Świat i Słowo” (2012-2015). Promotorka jednego przewodu doktorskiego. Stypendystka programu CEEPUS FREEMOVER (Uniwersytet Ostrawski, 2022).
Absolwentka Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczenia Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Egzaminatorka języka polskiego jako obcego.
Nr ORCID: 0000-0003-0966-3997

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Pisarstwo kobiet w literaturze polskiej XIX, XX i XXI wieku.
Życie i twórczość: Zofii Nałkowskiej, Elizy Orzeszkowej oraz Marii Kuncewiczowej.
Feministyczna krytyka literacka – wybrane zagadnienia.
Feministyczny dyskurs w Polsce i na świecie.
Wprowadzenie do gender studies.
Przemiany intymności w wieku XX i XXI.
Stereotypy związane z płcią.
Edukacja a problemy dyskryminacji.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr Elwira Lewandowska
Adres mailowy: elewandowska@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279265
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Od 2015 jestem zatrudniona na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Instytucie Neofilologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej – w chwili obecnej na stanowisku Adiunkta. W roku 2019 otrzymałam tytuł dokotra nauk humanistycznych w dziedzinie dydaktyki na Uniwersytecie Konstantyna Filozofa w Nitrze na Słowacji. W ramach swojej działalności naukowej prowadzę badania nad zagadnieniem znaczenia języka angielskiego jako języka międzynarodowego w edukacji oraz rolą i rozwojem umiejętności przekrojowych. Dodatkowo zajmuję się koordynacją projektów w ramach partnerstw strategicznych KA2 (E+). Jestem współautorką dwóch monografii naukowych, oraz autorką i współautorką artykułów w czasopismach językoznawczych.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Głównymi obszarami działalności eksperckiej jest szeroko pojęta tematyka nauczania języka obcego – w tym jako języka międzynarodowego oraz tematyka związana z nauczaniem umiejętności transwersalnych.


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr n. o zdr. Tomasz Ilczak
Adres mailowy: tilczak@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279403
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Prowadzenie badań n.t:

  • Zaawansowanej Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej dorosłych i dzieci z uwzględnieniem sytuacji szczególnych. Z uwzględnieniem w szczególności takich aspektów jak kompresja klatki piersiowej , wentylacja mechaniczna, defibrylacja elektryczna.
  • Funkcjonowanie systemów ratownictwa medycznego w Polsce i na Świecie
  • Umiejętności pozatechniczne w resuscytacji krążeniowo oddechowej
  • Funkcjonowanie europejskich systemów ratownictwa medycznego podczas trwania pandemii COVID19
  • Techniki nauczania resuscytacji z wykorzystaniem systemów symulacji medycznej
Obszary tematyczne działalności eksperckiej:
  • Funkcjonowanie systemów ratownictwa,
  • Zaawansowane metody resuscytacji krążeniowo – oddechowej dzieci i dorosłych

pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Ewa Kochanowska
Adres mailowy: ekochanowska@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279299
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Pracuje w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym. Dyscyplina naukowa: dydaktyka ogólna, pedagogika wczesnoszkolna, pedeutologia oraz diagnoza i terapia pedagogiczna. Nauczyciel dyplomowany. Centralną oś zainteresowań badawczych i temat opracowań teoretycznych stanowią: komunikacja w toku kształcenia, wiedza i doświadczenia pozaszkolne dziecka, intelektualne narzędzia pracy nauczyciela i ucznia w procesie kształcenia oraz kompetencje nauczycieli wczesnej edukacji. Autorka monografii: Wiedza osobista dziecka w refleksji i praktyce nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (2018), Struktura i funkcje zadań typu „dlaczego” w procesie edukacji wczesnoszkolnej (2007); Wspomaganie procesu adaptacji społeczno-emocjonalnej dzieci sześcio-siedmioletnich do środowiska szkolnego. Program adaptacyjno-socjoterapeutyczny „Moja szkoła – mój drugi dom” (2012). Współredaktorka kilku prac monograficznych, m.in.: Sztuka bycia człowiekiem. Wychowanie a poszukiwanie wartości i sensów życia. Artykuły, eseje, wspomnienia, notatki, szkice (2011); Dziecko w przestrzeni słów i znaczeń (2013); Uczeń w teorii i praktyce pedagogicznej. Dylematy współczesnej edukacji (2013); Nauczyciel wobec wyzwań współczesności. Dylematy, poszukiwania i inspiracje (2013); Profilaktyka, diagnoza i terapia w teorii i praktyce pedagogicznej. Autorka kilkudziesięciu artykułów w monografiach zbiorowych i w czasopismach naukowych. Członek Sekcji Edukacji Elementarnej działającej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

- wiedza osobista i doświadczenia pozaszkolne dziecka w procesie kształcenia
- komunikacja w procesie kształcenia
- osobiste teorie nauczycieli
- konstruowanie wiedzy dziecka w wieku wczesnoszkolnym
- pytania jako intelektualne narzędzia pracy nauczyciela i ucznia
- diagnoza i terapia pedagogiczna dzieci z trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami zachowania


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Sławomir Sztobryn
Adres mailowy: s.sztobryn@ubb.edu.pl
Numer telefonu:
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Specjalizuję się w badaniach historii myśli pedagogicznej, historii historiografii, metodologii badań w zakresie historii myśli pedagogicznej a także historiozofii pedagogiki. W tym obszarze opublikowałem autorskie i pod moją redakcją pozycje zwarte (20) oraz przyczynki (ponad 150). Od 2006 r. kieruję działalnością naukową, wydawniczą i organizacyjną Towarzystwem Pedagogiki Filozoficznej. Jestem recenzentem w przewodach doktorskich i habilitacyjnych.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Głównym obszarem badań jest pedagogika historyczna i filozoficzna


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr Agnieszka Palion-Musioł
Adres mailowy: apalion@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279265
Zajmowane stanowisko: adiunkt
Krótki opis działalności naukowej:

Doktor nauk humanistycznych, językoznawca, iberystka. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół tłumaczenia intersemiotycznego (ze szczególnym uwzględnieniem audiodeskrypcji) oraz resemiotyzacji, którą analizuje z perspektywy multimodalnej. Drugim obszarem zainteresowań badawczych jest dydaktyka języka hiszpańskiego jako obcego.
A. Palion-Musioł, Audio description and its application in Spanish language glottodidactics, (ed) Chesla Ann Lenkaitis, Shannon Hilliker, Engaging teacher candidates and language learners with authentic practice, Hershey PA, USA : IGI Global, 2019
A. Palion-Musioł, De la imagen a la palabra. El desarrollo del vocabulario léxico en la clase de ELE mediante el empleo de técnicas audiodescriptivas, Lengua y Habla, 2020 : vol. 24, s. 132-145
A. Palion-Musioł, Nauczanie gramatyki i leksyki poprzez sztukę. Ekfraza, infraza i audiodeskrypcja na lekcji języka obcego, Roczniki Humanistyczne, 2021 : vol. 69, no. 10, s. 91-107
A. Palion-Musioł, Picture-Text : intersemiotic relations in audio description, Między Oryginałem a Przekładem, 2020 : vol. 27, nr 4(50), s. 73-94

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Zapraszam do współpracy w następujących obszarach:
• Multimodalna analiza tekstu
• Badanie dostępności tekstu dla osób niewidomych (Audiodeskrypcja)
• Badanie percepcji tekstu multimodalnego
• Badanie tekstów audiowizualnych w ujęciu translatologicznym
• Dydaktyka języka hiszpańskiego jako obcego


pokaż więcej
pokaż mniej
Imię Nazwisko: dr hab. Monika Miczka-Pajestka
Adres mailowy: m.pajestka@ubb.edu.pl
Numer telefonu: +48 33 8279299
Zajmowane stanowisko: profesor uczelni
Krótki opis działalności naukowej:

Działalność naukowa w obszarze filozofii, zwłaszcza w ramach filozofii techniki, filozofii ponowoczesności oraz etyki. Dorobek naukowy obejmuje również badania z pogranicza filozofii i pedagogiki, zwłaszcza w ramach filozofii edukacji i filozofii wychowania.

Obszary tematyczne działalności eksperckiej:

Probelmatyka badań oraz obszary tematyczne:
- transformacje w kulturze, społeczeństwie i edukacji
- postmodernistyczne założenia i ich interpretacje
- problemy podmiotu i podmiotowości
- człowiek-technika-kultura-edukacja a ponowoczesność


pokaż więcej
pokaż mniej

Czy wiesz że ...

©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp