Konkurs na multilateralne projekty naukowe (Multilateral Academic Projects, MAPS) zakłada współpracę podmiotów z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Węgier. Będą one tworzyć partnerstwa z podmiotami szwajcarskimi.
Nabór wniosków jest otwarty dla wszystkich obszarów badawczych. We wspólnych projektach badawczych mogą uczestniczyć: co najmniej jeden podmiot ze Szwajcarii i od dwóch do pięciu dodatkowych podmiotów z biorących udział w Programie krajów UE-13 - platforma, która ułatwia poszukiwanie partnerów.
Maksymalna kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pojedynczy zespół z każdego kraju, wynosi 350 000 franków szwajcarskich. Przewidywany okres realizacji projektu: 36-48 miesięcy.
Nabór organizowany jest w ramach Programu Badania Naukowe i Innowacje. Składa się z dwóch części – badań podstawowych oraz badań stosowanych.
Program Badania Naukowe i Innowacje to jeden z dwóch programów drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski (drugi program wspiera rozwój miast).
Jego celem jest zwiększenie potencjału naukowego i innowacyjności polskich jednostek badawczych, uczelni i przedsiębiorstw (z naciskiem na MŚP) poprzez ułatwienie współpracy w zakresie badań naukowych i innowacji z partnerami szwajcarskimi oraz innymi partnerami międzynarodowymi.
Z Programu Badania Naukowe i Innowacje będą mogły skorzystać uczelnie wyższe, instytuty badawcze, inne podmioty prowadzące badania i zatrudniające badaczy oraz – w naborach ramach badań stosowanych – dodatkowo przedsiębiorcy (z naciskiem na MŚP).
Budżet programu wynosi 41,176 mln franków szwajcarskich, w tym:
Program wspiera badania podstawowe i stosowane. Każda z dwóch części programu ma innego operatora. W zakresie badań podstawowych jest to Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki, której partnerem po stronie polskiej jest Narodowe Centrum Nauki. W obszarze badań stosowanych tę rolę pełni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego partnerem jest szwajcarska agencja ds. innowacji – Innosuisse.
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.