Celem programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze, o istotnych konsekwencjach globalnych lub regionalnych. Kluczowe jest, aby działania projektowe były ukierunkowane na badanie nagłego, nieprzewidzianego zjawiska.
Realizacja projektów w ramach programu ma umożliwić naukowcom zdobycie nowej wiedzy, szczególnie zbadanie skutków oraz znaczenia ekstremalnego i naukowo ważnego zjawiska lub wydarzenia w najszybszym możliwym terminie po jego wystąpieniu, lub opracowanie rozwiązania dla wywołanego przez nie problemu. Dzięki programowi możliwa jest szybka interwencja wymagająca mobilności zagranicznej lub współpracy międzynarodowej.
Cele szczegółowe Programu/oczekiwane rezultaty:
Począwszy od 2020 r. rozstrzygnięto cztery nabory. Łącznie do realizacji rekomendowano dotychczas 67 projektów. Współczynnik sukcesu wyniósł średnio 18%. Projekty dotyczyły m.in. badań skutków pandemii, zarówno w wymiarze medycznym, jak i społecznym. W ostatnich edycjach duży odsetek stanowiły projekty związane z toczącą się w Ukrainie wojną.
Dotychczas nabór prowadzony był w dwóch turach rocznie. W tym roku nabór prowadzony będzie w jednej turze w trybie ciągłym, od 15 maja do 20 grudnia lub do wyczerpania środków.
Ze względu na specyfikę programu, wnioski naukowców oceniane są na bieżąco a decyzja o przyznaniu finansowania projektu zapada bardzo szybko. Realizacja projektu może trwać od 3 do 12 miesięcy i nie może wykraczać poza okres realizacji Programu. Projekt powinien rozpocząć się bezzwłocznie, maksymalnie w ciągu 30 dni od daty otrzymania przez Wnioskodawcę pozytywnej decyzji dotyczącej finansowania.
W edycji 2024 możliwe jest złożenie maksymalnie 3 wniosków przez jednego Wnioskodawcę.
©2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.